Kadıköy escort Anestezi Nedir? - Bilge Hastanesi
444 95 75

Anestezi Nedir?

Sağlık sorunlarının bazıları hastanın ameliyat olmasını gerektirir. Bu durumda hastanın aklına gelen ilk soru Ameliyat sırasında acı çeker miyim şeklindedir?

Cevap; Hayır!

Yapılacak ameliyat sürecinde uyuyacaksınız, hiçbir şey duymayacaksınız yanıtını aldığınızda, tuhaf bir duyguya kapıldınız, ürperdiniz; Korktunuz; Ya uyur da uyanamazsam diye endişelendiniz.

Endişelenmenizde haklısınız!

Televizyonda gazetelerde zaman zaman Anestezi ile ilgili olumsuz haberleri izliyor/okuyorsunuz? Hastalar duygularını genelde doktorlarına açıklayamazlar. Bu durum pek çok kişinin ameliyat kararı verildiğinde yaşadıkları bir durum olup ameliyat sürecininin bu korkularla yaşandığı sonradan kişilerce anlatılmaktadır.

Halbuki uygun şartlar altında işinin ehli Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı (Anestezist) tarafından özenle uygulanan anestezi ile hastanın operasyon sırasında güvenliği ve konforu sağlanacaktır. Bu şartlar altında ameliyat olacağınızı bilmeniz ameliyat sürecini endişesiz olarak geçirmenizi sağlayacaktır.

ANESTEZİ Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Anestezist tarafından uygulanan bir işlem olup, ameliyat öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını, yapılan girişime tahammülünü, ameliyattan sonra süreci hatırlamamasını ve konforunu sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamanın adıdır.

Genel ve lokal anestezi olarak iki şekilde uygulanır. Anestezi, kelime anlamı olarak ”hissizlik duyusuzluk” demektir. Bundan dolayı ameliyatlar hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemlerdir. Ancak güvenle ameliyat olabilmeniz için duyunun ortadan kaldırılması gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. Ameliyat sırasında solunum, dolaşım gibi yaşamsal işlevleriniz de kontrol altında tutulmaktadır. Bu nedenle anestezi uzmanı sizin her bakımdan koruyucunuzdur.

Ameliyatlar yaklaşık 150 yıldır anestezi ile yapılmaktadır ve ameliyat tekniklerinin gelişmesi anesteziyolojideki gelişmeler ile birlikte olmuştur. Anestezi doktoru ameliyat öncesi sizi/hastayı muayene edip, yapılacak ameliyat için en uygun anestezi yöntemine sizinle birlikte karar verecektir.