Kadıköy escort Varikosel - Varikosel Tedavisi - Varikosel Ameliyatı | Bilge Hastanesi
444 95 75
varikosel

Varikosel

Varikosel, erkeklerde görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalık, erkeklerde kısırlığa yol açabilen önemli hastalıklardan biridir.

Varikosel Nedir?

Erkeklerde torbaların varisidir. Varisin anlamı damar genişlemesidir. Genellikle bacaklarda olur. Varikosel ise testisi çepeçevre saran toplayacı damarların bazı sebeplerden dolayı genişlemesi ve içerisinde kan birikmesidir. %98 sol tarafta olur. %2’ise her iki tarafta görülür. Önemi; kısırlığa sebebiyet vermesinden dolayıdır. Hastaların ağrı olmasa da testisteki tohum hücrelerini bozacağı için tedavi olmaları gerekmektedir. 20-30 yaş grubunda en fazladır. Hiç belirti vermeyen varikoseller de vardır. Bu oran toplumda %16-25’dir. Solda sık görülmesinin sebepleri şudur.

 •  Soldaki toplar damarın boşaldığı yer anadamarla dik açı yapar. Bu nedenle kan tam olarak boşalmaz.
 •  Testisin sol toplar damarı daha uzundur.
 •  Sağ testis biraz daha aşağıda ve daha sarkıktır.
 •  Soldaki toplar damarın içerisinde kanı ileri pompalıyacak kapakçıklar daha az ve yetersizdir.
 •  Soldaki damardaki basınç daha fazladır. Böylece kanı ileri sevk edemez.
 • Genç bekarlarda psikonörotik bozukluklar diğer bir sebeptir. Varikosel iki taraflı olduğu zaman karın içerisinde tümör düşünülmelidir. Çünkü bu tümörler ana toplar damara baskı yaparak her iki tarafta varicosel oluşumuna neden olur.

Varikosel Etkisi

 •  İnsanda tohum hücrelerinin gelişmesi için en uygun ısı 35 derecedir. Normal vücut ısısı 36-37 derecedir. İşte bu aradaki ısı farkını testis torbası sağlar. Varikoselde ise kanlanma daha çok olduğundan dolayı torba bu özelliğini kaybeder. Dolayısıyla tohum hücrelerinde hem sayı hem de kalite olarak düşme gözükür.
 •  Testisin çevresinde kan göllenmesi olduğu için kanın içindeki bazı hormonlar direk olarak testise etki ederek tohum hücrelerini bozar.
 •  Damardaki göllenme testisin dış kısmına direk etki eder. Hücrelerin hareketliliğini önler.
 •  Bazı evlenmemeiş genç bekarlarda soldaki bu şişkinlik psikolojik bozukluk meydana getirir.

Varikosel Belirtileri

Vakaların çoğu belirti vermez. Başka bir hastalığa bakılırken tesadüfen gözükür. Belirti veren varikosel de ağrı olabilir. Testiste çekilme hissi vardır. Bilhassa ayakta dururken ve sıcakta damarlar belirginleşir ve el ile bir sicim gibi his edilir. İlerlemiş vakalarda testisin kıvamı yumuşamıştır ve büyüklüğü biraz azalmıştır. Varikoselin büyüklüğü ve tahribatına göre üç dereceye ayrılır. Bu derecelendirme normal el muayenesi veya ultrasonografi ile yapılır. Tohum hücrelerinin sayımıda varikoselin derecesi hakkında bilgi verir. Böylece ameliyat kararına yardımcı olur.

Koruyucu Tedbirler

 •  Fazla ayakta durmamaya dikkat edilir. Akşam mutlaka uzun oturulup ayakların yükseğe kaldırılması sağlanır.
 •  Testis torbasındaki kan drenajını önleyen hareketlerden kaçınılır.
 •  Testis ve torbanın hareketini önleyen kot gibi dar pantolon giyilmez. Kot pantolonunu bir diğer negatif etkisi yazları sıcak kışlarıda soğuk tuttuğu için testisin ısısını bozar. Ayrıca çok sert kaba ve kalın kumaş olması nedeni ile testisin havalanmasını önler.

Varikosel Tedavisi

Hasta evli çocuk sahibi ve bir şikayetide yoksa, koruyucu tedbirler ile hastalık tedavi edilir. Fakat ağrı varsa tohum hücresi tahlilinde (spermiyogram) sayı ve kalite düşükse ameliyat gereklidir. Ameliyat ne kadar erken yapılırsa testis hücreleri o kadar çok kurtarılacağı için iyidir. Çok büyük varislerde torbanın üzerinden damar paketlerinin çıkarılması ile ameliyat yapılır. Basit bir ameliyattır. Bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilir. Narkoz vermek gerekmez. Orta dereceli varikosellerde kasığın biraz daha üzerinden yapılacak bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Bu durumda ya belden iğne yapılır veya daha iyisi narkoz verilir. Ameliyat sonrası tohum hücreleri tahlili 6 ay sonra tekrarlanır ve sonuç değerlendirilir. Bazen ameliyat sonuç vermemektedir. Bunun sebebi; Varikoselin sebeplerinin çok olmasıdır.

Varikosel tedavisi için ÜROLOJİ bölümüne başvurmak gerekmektedir.